Szukać swojej prawdy…

 

O religii, obyczajach, sztuce z Maciejem Świeszewskim rozmawia Adam Kamiński

 

Adam Kamiński: Pisze się o tobie, Macieju, jako o artyście-filozofie. Moim zdaniem jesteś na pewno malarzem religijnym w takim szerokim rozumieniu. Zakładającym, że człowiek nie jest we wszechświecie sam i przypadkowo. Poza tym w twojej twórczości występują motywy między innymi biblijne. Wypatrzyłem na twoich obrazach takie elementy jak: Wieża Babel, Ostatnia Wieczerza, Arka Noego, Ukrzyżowanie, tematy apokaliptyczne, Sąd Ostateczny, danse macabre

Maciej Świeszewski, fot. Adam Kamiński Maciej Świeszewski, fot. Adam Kamiński


Maciej Świeszewski:
„Malarz religijny” to chyba jednak źle powiedziane. Ostatnia Wieczerza to obraz o tematyce religijnej, a nie obraz religijny. Jakbym miał malować obraz o tej tematyce przeznaczony do kościoła, namalowałbym zupełnie inny. Malowałem swoją interpretację artystyczną tego wielkiego tematu, który jest poruszany przez wielu artystów, to temat, który porusza wyobraźnię kolejnych pokoleń i jest niewyczerpany. Można go w każdej epoce, w każdym czasie, bez względu na to, czy ktoś czuje się marksistą, czy jest wierzący, czy nie, podjąć i interpretować. A dlaczego taki temat wybrałem? Przecież to są nasze korzenie, to są wzorce, to jest odniesienie do całej naszej kultury, do korzeni drzewa naszego życia. Wieża Babel czy Arka Noego albo Sąd Ostateczny – każdy z nas się z tym tematem spotyka, prawie każdy artysta i każdy człowiek. Dlatego poświęciłem się na wiele lat temu zagadnieniu.

Adam Kamiński: Nie ma jednak wątpliwości, że zakładasz istnienie Absolutu.

Maciej Świeszewski: Absolutnie tak, przez całe życie szukałem i go szukam. To jest największa męczarnia mego życia. A z drugiej strony wydaje mi się, że to jest coś, co człowieka pobudza i w jakiś sposób napędza duchowo, intelektualnie. Życie bez Absolutu jest ubogie.

Adam Kamiński: Chciałbym zapytać właśnie o twoje widzenie ludzkich kontaktów z Absolutem, Bogiem, Sakralną Rzeczywistością. Jest taki obraz, na którym widzę dwóch ludzi siedzących w czymś w rodzaju współczesnej jaskini. Jeden z nich próbuje zobaczyć źródło światła, które jest na górze, a drugi zasłania mu je, składając na jego oczach dłonie jak do modlitwy. Motyw jaskini Platona, motyw barokowy, motyw niemożności dotarcia do Absolutu, do światła… Można spytać, czy to właśnie człowiek sam sobie przeszkadza w kontakcie ze światłem?

Maciej Świeszewski, Trwanie, akwaforta z 1977 roku Maciej Świeszewski, Trwanie, akwaforta z 1977 roku


Maciej Świeszewski:
Wydaje mi się, że człowiek w ogóle boi się światła i boi się prawdy. Człowiek się oszukuje i nagle ma takie czy inne powody do zaciemniania obrazu świata, zasłaniania światła i niemówienia prawdy. Poza tym poszukiwanie nie jest dane wszystkim ludziom. Nie mówię tutaj o sobie, że mam taki dar, ale próbuję w taki czy inny, mniej lub bardziej udolny sposób, a większość ludzi w ogóle niczego nie szuka. Jedyne poszukiwanie światła kojarzą z pieniędzmi czy z tak zwaną karierą. To też jest innego rodzaju problem społeczny, który się teraz wytworzył. Na przykład w sztuce. Jak stajesz przed wielkimi mistrzami i ich dziełami, to stoisz i się nie zastanawiasz, ile to kosztuje, tylko czujesz, że to jest niezwykłe, piękne, wspaniałe. A przed tak zwaną „topową” sztuką współczesną większość odbiorców stoi i się zastanawia, ile to kosztuje. I tylko to jest istotne, nic więcej. Poczytaj, posłuchaj relacji na temat takich czy innych sukcesów artystów, tam się nie mówi o tym, czy rzeczywiście to jest coś wielkiego, tylko po prostu, jaką cenę rynkową to ma. To się stało jakimś pseudotowarem, jakąś bzdurą! A może tak powinno się robić? Nie wiem.

Adam Kamiński: Widać, że jesteś jednym z tych artystów, dla których warsztat, kunszt, rzemiosło jest bardzo istotne. To też ustawia ciebie wśród tych, dla których nie jest najistotniejszy efekt kasowy, szybki i łatwy, ale przede wszystkim rezultat, z którego chyba sam przede wszystkim byłbyś zadowolony, który sprawia Tobie jako artyście, mającemu swój gust i swoje preferencje, satysfakcję. Mam wrażenie, że obrazy malowałbyś też, gdyby niewiele osób miało je zobaczyć albo nawet nikt.

Maciej Świeszewski: W sumie maluję przede wszystkim dla siebie, ja nie maluję tylko dla ludzi czy na sprzedaż, wtedy zbiłbym fortunę i malował to, co wieszają – optymistyczne obrazki, które łatwo można sprzedać. Ja po prostu kocham malarstwo, które jest niezwykłą dziedziną sztuki, i najwyżej cenię sobie wolność twórczą i wolność wypowiedzi.

Adam Kamiński: Sztuka jest jak piękna kobieta?

Maciej Świeszewski: Może tak, ale nawet Miss Świata nie zawsze podoba się wszystkim. Nie mam zamiaru zwracać uwagi na gusta tylko dlatego, że oni nie dostrzegają tego piękna albo nie mogą go dostrzec. Kształciłem się na akademii, malowałem, jeździłem po świecie po to, żeby poznać piękno i jego różnorodność. Podróżując, zawsze zwiedzałem wystawy i muzea, aby zobaczyć dzieła w oryginale. Tak mi się ułożyło życie, że mogłem wiele podróżować, wiele poznawać, widzieć i nie odczuwam potrzeby, żeby odchodzić od świetnego warsztatu tylko dlatego, że to jest w pewnym momencie niemodne czy niezrozumiałe. To zaraz będzie modne, już jest modne…

Adam Kamiński: Dla mnie dobrze widoczna w twoich obrazach jest tradycja Hieronima Boscha, pierwszego surrealisty. Wykrzywione twarze, ludzkie maski, ciemna tonacja wydają się ukazywać rzeczywistość zniekształconą, niejasną, niepełną.

Maciej Świeszewski: Mnie się wydaje, że obok pięknej, wspaniałej rzeczywistości jest rzeczywistość straszna, ze śmiercią, chorobami, z działalnością człowieka, z tym, co dzieje się na świecie. Może tego na co dzień nie widać, ale jeżeli bliżej się temu przyjrzysz, jeżeli poleżysz w szpitalu, pójdziesz gdziekolwiek w miejsce, gdzie masz kontakt ze śmiercią, od czego wszyscy uciekają w tej chwili, to zobaczysz inną prawdę, która istnieje obok fascynującej, pięknej prawdy… Pamiętam zwiedzanie w wieku szkolnym Stutthofu czy Auschwitz, do końca swoich dni tego nie zapomnę. Teraz, jak przejeżdżaliśmy z dziećmi koło Krakowa, mój syn chciał wejść do Auschwitz, ja powiedziałem: „Ja tam nie wejdę”. Po prostu już wiem, że w tej chwili nie byłbym w stanie znieść tego, co tam się stało, tej masakry, tej deformacji człowieka, tego koszmarnego poniżenia. Trzeba też o tym pamiętać, ku przestrodze. Zresztą Wróblewski czy Linke, wielcy polscy twórcy, w genialny sposób to pokazali (to, że taki wielki, tak niezwykły artysta jak Linke nie doczekał się jeszcze prawdziwego opracowania, prawdziwej książki to jakaś kpina!).

Adam Kamiński: Mam wrażenie, że w twojej sztuce jednym z istotniejszych tematów jest czas, ale czas widziany z perspektywy jednostki wobec wieczności. Chciałbym, żebyś spróbował pokusić się o próbę odpowiedzi na pytanie, gdzie jest w tej chwili Bóg? Co się z Nim stanie w przyszłości? Nie da się zaprzeczyć, że świat niesłychanie przyspieszył, ciągle przyspiesza i ma się poczucie zagubienia rzeczy najważniejszych.

Maciej Świeszewski, kompozycja Manhattan, akwaforta z 1978 roku Maciej Świeszewski, kompozycja Manhattan, akwaforta z 1978 roku


M
aciej Świeszewski: Gdzie jest Bóg i co z Bogiem będzie? Gdybym na to odpowiedział, stałbym się najwybitniejszym intelektualistą na świecie. Nie podejmuję się dać takiej odpowiedzi, ale wydaje mi się i coraz bardziej jestem o tym przekonany, że życie bez poszukiwania Boga, bez względu na to, czy owocnego czy też nie, jest jałowe i puste. Takie jest moje przekonanie, człowieka, który wiele przeżył i widział. A czas? Przeraża mnie jego upływ, że człowiek w jakiś sposób przemija, ile w tym wszystkim jest absurdu i niewytłumaczalności. Ale to też jest fascynujące. Człowiek coraz bardziej może wniknąć w te zagadki dzięki zdobyczom nauki. Fascynuję się astronomią, mój ojciec był astronomem z zamiłowania, budował teleskopy. Wieczorami siadam i patrzę na niebo lub oglądam filmy o wszechświecie, dopiero spotkanie z nieskończonością pokazuje małość nas wszystkich. Naszych frustracji, naszych wielkości, że one nic nie znaczą.

Adam Kamiński: Czujemy, że współczesny człowiek nie ma czasu na ciszę. Z kolei bez ciszy nie jest możliwy tak naprawdę kontakt nie tylko z Bogiem, z Absolutem, ale także z sobą. Stajemy się coraz bardziej bezwolnymi lalkami w rękach nowoczesnej techniki, komunikacji, mediów, Internetu. Nie wiem, czy nie o tym jest twój obraz z ogromną małpą siedzącą nad światem. Obok stoi naukowiec, taka forma pośrednia między małym światem a wielką małpą, która jest tworem tego naukowca…

Maciej Świeszewski: Chciałem pokazać na tym obrazie zadumę, kpinę z nas jako marionetek, kukiełek, lalek bezwolnych, które poddają się rygorom, i małpę, która patrzy na to wszystko w zadumie większej niż ludzie. Niż my wszyscy.

Adam Kamiński: Zinterpretowałem ten obraz jako ostateczny stopień podporządkowania człowieka czemuś niższemu, głupiemu… Jakby rządził nami już nie intelekt, ale niższa istota, którą sami stworzyliśmy. Może to być znak zaplątania człowieka np. w świat mediów. Rządzi nami telewizja, Internet…

Maciej Świeszewski: Człowiek wyzwolił się z niewolnictwa, a popadł w takie niewolnictwo, jakiego nigdy jeszcze nie było. Na czym nasza wolność tak naprawdę polega? To są tylko pozory, jeśli nie zapłacisz za dwa miesiące rachunków, będziesz miał wyczyszczoną kartę, to się szybko przekonasz, na czym polega wolność. Jeśli się znajdziesz na ulicy, bez środków do życia, zostaniesz wyeliminowany przez społeczeństwo. A społeczeństwo chce cały czas być w szumie, w telewizji, w Internecie, żeby tylko nie zobaczyć swojej pustki. Stąd też bierze się nowa sztuka, która przesiąkła tym wszystkim, stała się już tak pusta i tak jałowa, że właściwie nie wiem, czy to jest w ogóle sztuka…

Adam Kamiński: Można zamknąć naszą rozmowę pytaniem, jaka jest w świecie, o którym mówiliśmy przez chwilę, rola artysty? Jakie stawiasz zadania dla siebie, dla kolegów?

Maciej Świeszewski: Trzeba pamiętać o jednej rzeczy. Tak zawsze zresztą było, obok twórczości i sztuki istnieje działalność społeczno-
-polityczno-artystyczna. Gdyby jej nie było, to być może pewne rzeczy, pewne idee by się nie zrodziły i nie mogłyby być zrealizowane. Przypatrz się jednak hasłom wolności obecnych awangardyków. Przecież to jedno wielkie oszustwo, wolność jest wtedy, kiedy maszeruje się w ich szwadronie, tylko oni mają rację. Oni są tak otwarci na siebie jak nikt, ale ich nienawiść do tradycji, do wszystkiego tego, co było, jest u nich zadziwiająca i zastanawiająca. To jest świetny materiał dla psychiatrów i psychologów. Nie mnie ich oceniać. Niech oni się tam w tych ziemniakach, kartoflach, jajach kwaszą, kłócą, onanizują, polewają uryną. Jestem zafascynowany, że coś takiego istnieje, bo to świadczy o jednym: że są elity i są niziny – społeczne, duchowe, intelektualne. Łatwo się wyśmiewa z pewnych idei, do których się nie dorasta. Druga sprawa to to, że agresywna ofensywa obecnych awangardyków lub inaczej lumpenartu powoduje zamęt w głowach nawet u ludzi wykształconych… Grunt to dobra oprawa medialna i wspominany wyżej szum…

Adam Kamiński: A zobowiązania społeczne?

Maciej Świeszewski: Artysta nie jest politykiem, on jest od tego, żeby tworzył i realizował to, co chce powiedzieć. To jest różnica pomiędzy twórczością a produkcją. Czy każdy artykuł w prasie jest dziełem literackim? Nie jest. Artysta czasami stworzy parę rzeczy niezwykłych, a czasem nawet wielkich. Twórczość, nie oszukujmy się, nie jest od razu czymś wyjątkowym, ale wydaje mi się, że najważniejszą sprawą w życiu artysty jest spotkanie takich tematów i danie takich odpowiedzi, które są, być może, niepopularne, ale niezwykłe, i one posuwają cały rozwój duchowy człowieka. Ludzie, stykając się ze sztuką, rozwiązują różne problemy, ten kontakt owocuje w ich życiu – w ich postawach, w poglądach, w zapatrywaniach.

Adam Kamiński: Wydajesz mi się człowiekiem bardzo wyciszonym, skupionym na wewnętrznych obrazach. Podstawą dobrej sztuki jest też umiejętność wsłuchania się w siebie.

Maciej Świeszewski: To jest podstawa. Poruszyłeś tu bardzo ważny problem. Wsłuchiwanie się w siebie jest bardzo ryzykowne i trudne, bo można znaleźć dno, płyciznę, mieliznę i rafy. Wsłuchiwanie się tylko w głos dyktatorów mody sztuki jest bardzo fajne, wsłuchujesz się w to czy tamto i otrzymujesz gotowe, ale powierzchowne rozwiązania. Wsłuchiwanie się w siebie to jest ciężka droga. Istnieje też alternatywna droga – tworzenie naśladowcze, bez wysiłku intelektualnego i duchowego, takie przywłaszczanie osiągnięć innego twórcy. Moim zdaniem jednakże brak wsłuchiwania się w siebie jest zatrważający…

Maciej Świeszewski, Mitomania , akwaforta z 1975 roku Maciej Świeszewski, Mitomania , akwaforta z 1975 roku

Adam Kamiński: Żeby tworzyć, potrzebna jest cisza i samotność?
Maciej Świeszewski: Jestem człowiekiem ciszy i dla mnie najważniejsza jest samotność. Zamykam się w pracowni, siedzę i maluję i nikogo nie słyszę prócz siebie i szukam tego, co jest dla mnie najważniejsze. Być z daleka od zgiełku. Japończycy mają rację, kiedy mówią o kulturze europejskiej i amerykańskiej, że to kultura ucha, a nie oczu, a oni uważają, że sztuki plastyczne to kultura oka. Delektowanie się pięknem, linią, harmonią. Myśmy to zatracili. Muzyka czy malarstwo, wszystko to, co jest oparte na matematyce, na geometrii, jest czymś niezwykłym, sięga Absolutu w jakiś sposób. A reszta jest przypadkowa, popatrzysz, podejrzysz, zapominasz w ogóle, co widziałeś. Spójrz na świątynie, dawne świątynie były symfonią geometrii, tam nie ma rzeczy przypadkowych, tak samo w malarstwie, np. Sąd Ostateczny Memlinga oparty jest na wykresie matematycznym. Tylko czasem się wydaje, że ktoś przyszedł, usiadł, namalował. Nie, to była wielka praca filozoficzna oparta także na matematyce i wspaniałe rzemiosło.

Adam Kamiński: W ogóle to jest cecha dobrej sztuki, a dla mnie też najpiękniejsze dzieła literackie są dziełami dobrze skonstruowanymi. Muszą mieć piękny język, muszą poruszać uczucia i intelekt, ale jedną z istotniejszych rzeczy jest też konstrukcja. To, żeby nie było w nich elementów przypadkowych, elementów niepotrzebnych, żeby wszystko prowadziło do ostatecznego sensu.

Maciej Świeszewski: Przykładem tego jest Rękopis znaleziony w Saragossie. To jest w sumie wiedza tajemna, to jest książka oparta na kabale, ale to się dopiero odkrywa, gdy się człowiek zaczyta i zagłębi. Człowiek błądzi, szuka, ponosi klęski, porażki i to jest fascynujące. Jak nie wiem, co robić, to siadam i czytam klasyków. Wracam do tego, co najważniejsze, do Homera, do Manna czy Hessego.

Adam Kamiński: Gombrowicz twierdził, że artysta, zanim zacznie tworzyć, powinien przede wszystkim zbudować swoją osobowość. Podstawową rzeczą jest własne wnętrze i z niego rodzi się sztuka, sztuka będzie jak osobowość – płytka albo głęboka, sztampowa albo oryginalna. Sztuka powinna być emanacją oryginalnego, wolnego ducha człowieka.

Maciej Świeszewski: Żyjemy w świecie różnych przewartościowań. Widzimy, że tylko łatwe, lekkie i przyjemne jest akceptowalne. Wszystko, co stwarza problemy, jest czymś przerażającym. Artyści tyle wieków walczyli o to, by być wolnymi i otwartymi, a popadli w niewolnictwo, którego nigdy nie mieli. To są niewolnicy, robotnicy na usługach kuratorów. W tej chwili kurator dyktuje, co kto ma robić, wystarczy, że artysta zrobi coś wbrew niemu, to już go nie ma, ale jeśli zostanie u kuratora „w stadninie”, to się świetnie nazywa, jest zatrudniony, to ma świetną publicystykę, świetne wystawy itd. Oni są współczesnymi niewolnikami, mnie jest ich żal. Gdzie oni mają czas, żeby się zasłuchać w swoje „ja”? Nie mają czasu na nic, muszą wciąż śledzić w Internecie, czy o nich dobrze napisali, czy nie. Mnie to naprawdę nie interesuje. Ja szukam swojej prawdy, idąc swoją drogą, niezależnie od wiatrów historii i krytyki.

 

Komentarze 

 
#537 safe place to buy cialisScottBox
2017-11-22 06:33 | email: stormxvfarina@mail.ru | adres ip: 195.154.227.206
buy cialis with online prescription
cialis prices
buy cialis professional cheap
cialis price: cialisdmngj.com/#
discount genuine cialis
 
 
#536 cheapest price generic cialisDannyWah
2017-11-22 05:36 | email: dolpha3kvst@mail.ru | adres ip: 195.154.222.218
cialis pills pictures
cheap cialis online
cheapest genuine cialis
cheap cialis: cialisdmngj.com/#
cheapest cialis and viagra
 
 
#535 unseflyDroreple
2017-11-22 02:44 | email: yyunse@qmails.xyz | adres ip: 46.161.9.45
buy cheap cialis online: cialisonlinebuynorx.com/
buy cialis tadalafil
cialisonlinebuynorx.com
brand cialis online pharmacy
buy cheap cialis
 
 
#534 Your bliza.net - gut webportalSlommems
2017-11-22 01:48 | email: Slommems@vovin.gdn | adres ip: 185.36.102.114
 
 
#533 cheap generic cialis australiaJamesCoafe
2017-11-22 01:39 | email: toqqenychodx@maytree.ru | adres ip: 62.210.188.236
buy generic cialis generic cialis
cialis price
cialis tadalafil 10mg tablets
cialis prices
cheap cialis generic india
 
 
#532 InotaEnDage
2017-11-22 00:32 | email: dyunse@qmails.xyz | adres ip: 46.161.9.37
viagra cheap
viagra buy
buyviagragenrxonline.com
viagra 4 pack
cheap viagra online
 
 
#531 online payday loans for bad creditBerthaErula
2017-11-21 19:59 | email: alxrmfvtk@kylinara.ru | adres ip: 82.193.109.246
high interest loans
payday loans chicago
fair credit loans
payday loans direct lender only
fast payday loans
loan for poor credit
borrow money online
 
 
#530 cialis order ukAndrewBasia
2017-11-21 14:28 | email: corbinroezp@mail.ru | adres ip: 195.154.222.218
buy liquid cialis
cheap cialis online
buy eli lilly cialis
cialis prices
very nice site cheap cialis
 
 
#529 can you split cialis pillsDavidByday
2017-11-21 03:09 | email: joycelyncuoo@mail.ru | adres ip: 195.154.227.206
cheap non prescription cialis
cialis cost
buy levitra and cialis
cialis price
36 hour cialis sale
 
 
#528 buy cialis and viagra onlineErickDropy
2017-11-21 01:52 | email: sadehahar@mail.ru | adres ip: 195.154.222.218
buy cheap cialis link online
cheap cialis
buy cialis tijuana
cialis price
where can i buy real cialis
 
 
#527 buy cialis online canadaBobbyserty
2017-11-20 22:09 | email: wenkarpcemli@maytree.ru | adres ip: 62.210.188.236
blood pressure pills cialis
cheap cialis online
buy real cialis online
cialis cost
cheapest viagra cialis levitra
 
 
#526 viagra super force 100mg 60mg pillsMatthewExowl
2017-11-20 07:57 | email: marishaher3j@mail.ru | adres ip: 195.154.227.206
viagra generico contrassegno
viagra without a doctor's prescription
cutting 50mg viagra half
viagra without doctor prescription
online viagra australia net
 
 
#525 online viagra realRobertKed
2017-11-20 06:33 | email: skykiitf4@mail.ru | adres ip: 195.154.222.218
buy viagra tablets uk
viagra without a doctor visit
buy viagra super active cheap
viagra without a doctor visit
get viagra little blue pill
 
 
#524 cheap viagra usRobertevigh
2017-11-20 02:37 | email: qopcqqlingjr@maytree.ru | adres ip: 62.210.188.236
what is a safe site to buy viagra
viagra without script
silagra pille 100mg viagra generika
viagra without a doctor
viagra sale liverpool
 
 
#523 viagra 100mg tab pfizerHerbertbax
2017-11-19 07:54 | email: perg1zuisch@mail.ru | adres ip: 195.154.227.206
online shopping of viagra in india
viagra without doctor
can you get trouble buying viagra online
viagra without an rx
can you buy generic viagra in canada
 
 
#522 viagra priligy togetherJosephGar
2017-11-19 06:44 | email: aleshiag8bou@mail.ru | adres ip: 195.154.222.218
can you buy viagra china
viagra without a doctor prescription
puedo comprar viagra sin receta en chile
viagra without a prescription
top 10 viagra pills
 
 
#521 viagra tablets for sale ukWilliamDed
2017-11-19 02:28 | email: luaezzutaxex@maytree.ru | adres ip: 62.210.188.236
viagra prices at costco
viagra without a doctor visit
where to buy viagra in uk over the counter
viagra without a doctor's prescription
online suppliers viagra
 
 
#520 can you buy viagra at cvsJohnnytag
2017-11-18 19:09 | email: charuedabp4r@mail.ru | adres ip: 195.154.227.206
viagra and cialis taken together
viagra without doctor prescription
viagra online bestellen schweiz
viagra without doctor
taking cialis and viagra together
 
 
#519 cheap viagra reliableDavidPen
2017-11-18 18:01 | email: jinnyw66@mail.ru | adres ip: 195.154.222.218
where can i purchase viagra online
viagra without script
donde puedo comprar viagra en monterrey
viagra without a prescription
viagra 12 x 100 mg
 
 
#518 much will viagra cost goes genericRichardEresk
2017-11-18 13:48 | email: losqjvmhzvzz@maytree.ru | adres ip: 62.210.188.236
viagra dosage 150mg
viagra without a prescription
there is no generic viagra
viagra without a doctor
tesco pharmacy viagra price
 
 
#517 canadian pharmacy buy cialis professionalJamesgoott
2017-11-18 07:05 | email: kaycepaweh@mail.ru | adres ip: 195.154.227.206
where can i buy cialis soft tabs
cialis without prescription
buy cheapest cialis
cialis without a doctor prescription
cheap cialis
 
 
#516 cialis buy in australiaRonaldIrral
2017-11-18 05:52 | email: paulinalmhes@mail.ru | adres ip: 195.154.222.218
purchase cheap cialis soft tabs
cialis without a doctor's prescription
discount viagra or cialis
cialis without prescription
cialis c20 pills
 
 
#515 what are cialis pills forDennismiz
2017-11-18 02:16 | email: bnghohymhmcn@maytree.ru | adres ip: 62.210.188.236
buy cialis 20 mg online
cialis without a doctor's prescription
cheapest cialis new zealand
cialis without doctor
buy cialis super active online
 
 
#514 blood pressure pills and cialisWalterevace
2017-11-17 18:01 | email: cr9hziff@mail.ru | adres ip: 195.154.227.206
buy cialis next day delivery
cialis without a doctor prescription
where can i buy cialis in the uk
cialis without prescription
can you buy cialis mexico
 
 
#513 generic cialis buyJerrykah
2017-11-17 16:57 | email: knox6lblight@mail.ru | adres ip: 195.154.222.218
cheap cialis uk online
cialis without a doctor prescription
where to order cialis online safe
cialis without a doctor
where can i buy cialis or viagra on line
 
 
#512 many pills cialisStewartUnuth
2017-11-17 13:07 | email: vldmfrdspbuu@maytree.ru | adres ip: 62.210.188.236
can i buy cialis in dubai
cialis without doctor
cialis brand name buy online
cialis without a doctor's prescription
cialis pills cut half
 
 
#511 szukać swojej prawdyBlaine
2017-11-17 08:36 | email: blainemcdougal@aol.com | adres ip: 219.157.194.224
Najsmaczniejsze przepisy kucharskie

Stop by my website; zupa cebulowa: www.youtube.com/.../
 
 
#510 cialis cheap australiaCalvinBeply
2017-11-17 05:46 | email: lexb27scarce@mail.ru | adres ip: 195.154.227.206
buy discount generic cialis
cialis without doctor
buy cialis online with mastercard
cialis without a doctor
order cialis with prescription
 
 
#509 cheapest pharmacy cialisWillieWease
2017-11-17 00:18 | email: ykckrhzbibku@maytree.ru | adres ip: 62.210.188.236
buy cialis no rx
cialis without doctor
buy cialis from usa
cialis without doctor
cheap cialis canada pharmacy
 
 
#508 low cost cialis in townsvilleMaksSargo
2017-11-16 16:16 | email: maks.marcew@mail.ru | adres ip: 144.76.132.71
only today cialis label

cialisorderasj.com/ - generic cialis online

buy cialis online

where can you purchase cialis
 
 
#507 over the counter pill like viagraDanielspuct
2017-11-16 13:12 | email: crvqohnjufhm@maytree.ru | adres ip: 62.210.188.236
lowest price on generic viagra
online pharmacy viagra
viagra online from usa
buy viagra online
generic name for viagra ibepokin
 
 
#506 cipla viagra onlineCedricHox
2017-11-15 21:52 | email: qyqvoxwycknx@maytree.ru | adres ip: 62.210.188.236
what do i need to tell my doctor to get viagra
viagra online
viagra mg sizes
viagra online
opinions on generic viagra
 
 
#505 Your bliza.net - great resourceSlommems
2017-11-15 15:16 | email: Slommems@vovin.gdn | adres ip: 185.36.102.114
 
 
#504 can buy cialis over counter usaSamuelAstef
2017-11-15 13:37 | email: riypceutdhye@maytree.ru | adres ip: 62.210.188.236
order generic cialis canada
cialis without a doctor's prescription
buy cialis and levitra
cialis pills
buy cialis online new zealand
 
 
#503 how long does sildenafil 100mg lastDennisShuff
2017-11-15 04:59 | email: zandrasmilesih@mail.ru | adres ip: 195.154.222.218
best place buy cialis online uk
cialis tablets
cheap cialis europe
cialis prices
order cialis/viagra online
 
 
#502 what viagra pills look likeEnriqueZoots
2017-11-14 18:02 | email: allyrivw2@mail.ru | adres ip: 195.154.222.218
cialis pills for women
cialis coupon
cheapest place to buy generic cialis
cialis pills
cialis buy london
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

BLIZA Nr 3 (30) 2017

ADAPTACJE

Drodzy Czytelnicy!

Na co dzień nie uświadamiamy sobie, jak ważną rolę odgrywa i jak wszechobecna jest adaptacja. To nie tylko mniej lub bardziej skomplikowane próby przetworzenia choćby literatury na spektakl, film czy serial, to wszelkie usiłowania opowiedzenia jednej formy przez drugą, także odzwierciedlenia w kompozycji ogrodu elementów Wszechświata czy wprowadzenia pluszowego misia w możliwie wiele sfer ludzkiego życia, gdy adaptacja dotyczy kultury pop. I o tym także piszą nasi autorzy.
Adaptacja wymaga finezji, wyczucia i talentu tłumacza. Rozumienia pierwszego języka i umiejętności wyrażania się w drugim. Adaptujący ma do dyspozycji kilka filozofii i wiele możliwości. Musi wybierać i potwierdzać swój wybór, udaje się to różnie, a rezultaty działań oceniają eksperci i publiczność.
My także pochyliliśmy się nad różnymi formami tej sztuki. Oprócz współpracujących z nami krytyków i recenzentów w numerze opowiadają o nich także sami twórcy, wybitni pisarze, filmowcy, plastycy.
Wewnątrz dołączamy także nawiązujący odważnie do tematu arkusz plastyczny Jacka Kornackiego ze współpracującej z nami Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Śmiało możemy więc życzyć nie tylko ciekawej lektury, ale i uczty wizualnej.

Adam Kamiński

Więcej...