nasi przyjaciele


Centrum Kultury w Gdyni - www.centrumkulturygdynia.org

 


 Miasto Gdynia - www.gdynia.plGdyńska Szkoła Filmowa - www.gsf.plKopoczyński - adwokaci i radcowie prawni - www.kopoczynski.pl

Muzeum Miasta Gdyni - www.muzeumgdynia.plMiejska Biblioteka Publiczna w Gdyni - www.mbpgdynia.pl/Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej
- www.muzyczny.orgKlub Filmowy - www.klubfilmowy.plKlub Muzyczny Ucho - www.ucho.com.plTeatr Miejski w Gdyni
im. Witolda Gombrowicza - www.teatrgombrowicza.art.plBlues Club
- www.bluesclub.plKawiarnia
"W Starym Kadrze" - www.wstarymkadrze.com
Studio Graficzne Sopocka Odessa - www.sopockaodessa.com


 

BLIZA Nr 3 (30) 2017

ADAPTACJE

Drodzy Czytelnicy!

Na co dzień nie uświadamiamy sobie, jak ważną rolę odgrywa i jak wszechobecna jest adaptacja. To nie tylko mniej lub bardziej skomplikowane próby przetworzenia choćby literatury na spektakl, film czy serial, to wszelkie usiłowania opowiedzenia jednej formy przez drugą, także odzwierciedlenia w kompozycji ogrodu elementów Wszechświata czy wprowadzenia pluszowego misia w możliwie wiele sfer ludzkiego życia, gdy adaptacja dotyczy kultury pop. I o tym także piszą nasi autorzy.
Adaptacja wymaga finezji, wyczucia i talentu tłumacza. Rozumienia pierwszego języka i umiejętności wyrażania się w drugim. Adaptujący ma do dyspozycji kilka filozofii i wiele możliwości. Musi wybierać i potwierdzać swój wybór, udaje się to różnie, a rezultaty działań oceniają eksperci i publiczność.
My także pochyliliśmy się nad różnymi formami tej sztuki. Oprócz współpracujących z nami krytyków i recenzentów w numerze opowiadają o nich także sami twórcy, wybitni pisarze, filmowcy, plastycy.
Wewnątrz dołączamy także nawiązujący odważnie do tematu arkusz plastyczny Jacka Kornackiego ze współpracującej z nami Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Śmiało możemy więc życzyć nie tylko ciekawej lektury, ale i uczty wizualnej.

Adam Kamiński

Więcej...