POBIERZ Wzór Umowy LicenCYJNEJ
POBIERZPOBIERZ ARCHIWALNE NUMERY
BLIZA -  nr 3 (8) 2011
POBIERZ W FORMACIE: PDFEPUBBLIZA -  nr 2 (7) 2011
POBIERZ W FORMACIE: PDFEPUBBLIZA -  nr 1 (6) 2011
POBIERZ W FORMACIE: PDF, EPUBBLIZA -  nr 4 (5) 2010
POBIERZ W FORMACIE: PDF, EPUB


BLIZA - nr 3 (4) 2010
POBIERZ W FORMACIE: PDF, EPUBBLIZA -  nr 2 (3) 2010
POBIERZ W FORMACIE: PDF, EPUBBLIZA -  nr 1 (2) 2010
POBIERZ W FORMACIE: PDF, EPUB
BLIZA -  nr 1 jesień 2009
POBIERZ W FORMACIE: PDF, EPUB 


BLIZA Nr 3 (30) 2017

ADAPTACJE

Drodzy Czytelnicy!

Na co dzień nie uświadamiamy sobie, jak ważną rolę odgrywa i jak wszechobecna jest adaptacja. To nie tylko mniej lub bardziej skomplikowane próby przetworzenia choćby literatury na spektakl, film czy serial, to wszelkie usiłowania opowiedzenia jednej formy przez drugą, także odzwierciedlenia w kompozycji ogrodu elementów Wszechświata czy wprowadzenia pluszowego misia w możliwie wiele sfer ludzkiego życia, gdy adaptacja dotyczy kultury pop. I o tym także piszą nasi autorzy.
Adaptacja wymaga finezji, wyczucia i talentu tłumacza. Rozumienia pierwszego języka i umiejętności wyrażania się w drugim. Adaptujący ma do dyspozycji kilka filozofii i wiele możliwości. Musi wybierać i potwierdzać swój wybór, udaje się to różnie, a rezultaty działań oceniają eksperci i publiczność.
My także pochyliliśmy się nad różnymi formami tej sztuki. Oprócz współpracujących z nami krytyków i recenzentów w numerze opowiadają o nich także sami twórcy, wybitni pisarze, filmowcy, plastycy.
Wewnątrz dołączamy także nawiązujący odważnie do tematu arkusz plastyczny Jacka Kornackiego ze współpracującej z nami Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Śmiało możemy więc życzyć nie tylko ciekawej lektury, ale i uczty wizualnej.

Adam Kamiński

Więcej...